Kulturní počin: rekordních 29 nominací

07.01.2019

Rekordní bezmála třicítku nominací nasbíral třetí ročník soutěže o nejlepší kulturní počin za rok 2018. Z běžného přehledu uchazečů, jejichž příjem se uzavřel 4. ledna 2019, je přitom už teď patrné, že o první tři místa svede souboj hned několik velmi silných soupeřů. Vyhodnocení soutěže letos připadne kulturnímu výboru zastupitelstva.

"Hodnotitele nečeká nic jednoduchého, na vítězství nepochybně aspiruje hned několik událostí, které ukazují široký kulturní potenciál našeho města. Své favority, a to hned po dvou, mají v soutěži už tradičně například Oblastní galerie Liberec - Lázně (výstavy Sudek, Funke, Drtikol a SKOL!!!), dále Divadlo F. X. Šaldy (inscenace SIALská trojčata a Má to smysl) či dětský pěvecký sbor Severáček (jarní koncert k 60. výročí sboru v Divadle F. X. Šaldy a 3 prosincové koncerty s Českou filharmonií v Rudolfinu)," uvedl náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Mezi nominacemi lze dále najít loňský Majáles v Zahradě vzpomínek (pořadatelé Kultura z. s. a Marek Ottl), ceněnou akci k 50. výročí 21. srpna 1968 na náměstí Dr. E. Beneše (G300), zrestaurovaný mariánský sloup M. B. Brauna v barokní zahradě (město Liberec), znovuotevření Malé výstavní síně (město Liberec) či individuální úspěch mladého nadějného houslisty Daniela Matejči, který ve své kategorii zvítězil v mezinárodní Kociánově houslové soutěži v Ústí nad Orlicí. Z dalších zajímavých nominací lze jmenovat třeba vydání uceleného moderního pojetí dějin města Liberec z autorské dílny historiků Technické univerzity v Liberci, audiovizuální instalaci Má vlast České filharmonie v historické čekárně Českých drah nebo divadelní pásmo základních uměleckých škol k 100. výročí založení Československa.

"Soutěž o Kulturní počin jsem inicioval v roce 2015 s cílem ještě více prezentovat zajímavé kulturní akce a projekty včetně těch, které nejsou určeny pro většinového diváka, návštěvníka či posluchače. Kulturu totiž vnímám jako zcela zásadní oblast, která svým úžasným privilegiem pozitivně formovat člověka má obrovský dopad na celou společnost. Každý zajímavý kulturní počin a jeho divácká reflexe tak mohou přinést větší či menší posun v myšlení jednotlivců i skupin, a to tím žádoucím směrem," dodal náměstek Ivan Langr.

Do ročníku 2016 bylo nominováno 18 počinů, vítězství si odnesla Německo-česká výstava 1906/ 2016 Oblastní galerie Liberec - Lázně před inscenací Naivního divadla Liberec Čechy leží u moře a výstavou krojů Lužických Srbů v Krajské vědecké knihovně, která se o třetí místo dělila s prvními 19 stolpersteiny (tzv. kameny zmizelých) Židovské obce Liberec. O rok později z 19 kandidátů nejvíce zabodoval 10letý houslista Milan Kostelenec, který zvítězil v soutěži Kociánovo Ústí, dále výstava Giacometti - Picasso - Chirico Oblastní galerie Liberec - Lázně a společně inscenace Naivního divadla Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých a projekty Krajské vědecké knihovny Děti čtou nevidomým dětem a ZnakoKniha Český ráj a jeho tajemství.

Jednotlivé nominace až dosud posuzovala komise pro kulturu a cestovní ruch, letos poprvé to bude výbor pro kulturu a cestovní ruch. Ten nejprve vybere první desítku kandidátů, z níž následně určí jejich jmenovité pořadí. Vítěz si odnese finanční dar 20.000 korun, další místa pak 10.000 a 5.000 korun. Vyhlášení výsledků se uskuteční v únoru v obřadní síni historické radnice.