Když se ti něco nelíbí, měj odvahu a ozvi se

18.05.2019

Tak by mohlo znít poselství divadelní inscenace hereckého Studia DFXŠ, které ve čtvrtek 16. května v předpremiéře odehrálo pohádkový příběh O vílách a Králi draků. Premiéru má inscenace v neděli 19. května v Malém divadle od 15 hodin. Hra je součástí osmého ročníku festivalu současného divadla WTF?!, které Malé divadlo o víkendu hostí.

O vílách a Králi Draků. Tak se jmenuje divadelní pohádkový příběh s tématem násilí, šikany, netolerance a vršení předsudků ve společnosti, který v posledních měsících vznikal v amatérském Hereckém studiu Divadla F. X. Šaldy. Hra je do jisté míry inspirovaná i tragickým příběhem třináctileté školačky, která měla problémy ve školním kolektivu.

"Tragický příběh třináctileté žákyně, která si vzala život, mě šokoval natolik, že se stal pro mne inspirací k napsání divadelní hry," vysvětluje autorka představení a herečka a režisérka Jana Hejret Vojtková. "Zasáhlo mě to nejenom jako herečku, ale především jako mámu. Dalo mi to vnitřní sílu do další herecké a režisérské práce, protože někdy nás oběť posune dál a pomůže tak dalším lidem," míní Jana Hejret Vojtková.

Dětští herci předali na divadelní prkna příběh Jany Hejret Vojtkové, jehož dramaturgickou konstrukcí je prolnutí světa fantazie a reality. Děj pak propojuje svět, ve kterém bychom rádi žili, se světem, ve kterém opravdu žijeme, prostřednictvím jednotlivých příběhů a osudů postav. Nejde prvoplánově o ukázku třeba jen šikany a násilí. V příbězích je naznačeno, jak snadné je odsoudit druhého za to, že je jiný, aniž bychom znali důvody a okolnosti jeho jinakosti. Pro dětské publikum vyznívá vzkaz jednoznačně: Když se ti něco nelíbí, buď odvážný a řekni to. Dospělé publikum pak může popřemýšlet o prioritách svých každodenních činností a aktivit.

Zastřešující projekt proti šikaně a dětskému násilí na základních školách Princezna Julie, jejž je představení součástí, zahájil v polovině ledna rezort školství a sociálních věcí. Projekt dostal název na památku třináctileté Julie Moravcové, která si v roce 2015 dobrovolně vzala život, přičemž šikana byla patrně jednou z příčin. Cílem projektu je jediné, aby se Juliina tragédie neopakovala.

"Projekt Princezna Julie je konstruován jako sada velmi pestrých a různých aktivit. Musí takový být, protože chceme burcovat veřejnost, že něco je špatně. Divadelní představení je jedním z těch velmi silných momentů, emoční puma, která sice na jevišti vybuchne, ale nezanechá škody. Naopak. Má potenciál malé i velké diváky obrazně probudit, otevřít jejich srdce, pohladit a zamyslet se nad sebou. A ohlasy na předpremiéru ukazují, že se to Janě Hejret Vojtkové jako autorce více než povedlo," říká náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Foto: Jana Pokorná